משקפי מולטיפוקל – מידע חשוב

משקפי מולטיפוקלעדשת מולטיפוקל הינה עדשה המקנה למרכיבים אותה מיקוד ליותר ממרחק אחד. לעומת משקפיים רגילות המכונות גם "חד-מוקדיות", הממקדות את הראייה אך ורק למרחק מסוים אחד (קרוב או רחוק לפי סוג העדשות), משקפי המולטיפוקל מספקים מיקוד למספר מרחקים ומתאימים לאנשים הנאלצים אחרת להשתמש במשקפיים נפרדים לקריאה ולראייה למרחק.

המשקפיים בנויים ממספר עוצמות אופטיות, כאשר בדרך כלל בחלק העליון של המשקפיים תהיה עדשה לראייה מרחוק, ואילו בחלק התחתון תופיע עדשת הקריאה. בין העדשות בדרך כלל יש טווח ביניים צר יותר, המספק מיקוד לטווח בינוני ומאפשר מעבר נוח יותר בין אורכי המוקד השונים.

מבנה משקפי מולטיפוקל יכול להשתנות בהתאם לבקשת הלקוח, וכיום קיימים מגוון סוגים של עדשות מולטיפוקל המותאמות אישית על פי הצרכים השונים. עדשות מולטיפוקל בעצם מחליפות את הצורך בהחלפת משקפיים בהתאם לטווח הראיה המשתנה, וכך עוזרות לאנשים המרכיבים אותם ומשפרות את נוחות ואיכות החיים.

משקפי מולטיפוקל – למי  הם מיועדים?

למי מתאים מולטיפוקל? עדשות המולטיפוקל מיועדות בעיקר לאנשים מעל גיל 40, הנאלצים להשתמש במשקפיים נפרדים לקריאה ולראייה ממרחק. בסביבות גיל 40, מורגשת ירידה ביכולת המיקוד מרחוק לקרוב, ולכן אנשים רבים מתקשים יותר ליצור מיקוד לטווח קרוב (לקריאה) ונאלצים להרכיב משקפי קריאה.

הצורה הבולטת ביותר של לקות זו הינה אנשים המחזיקים את הספר רחוק ככל שניתן ומתאמצים מאוד לקרוא עד ההגעה למרחק המתאים. ברוב המקרים, הצורך בהרכבת משקפי קריאה מגיעה ביחד עם שימוש במשקפיים לטווח רחוק, ועל כן לא נדיר למצוא אנשים הנאלצים להשתמש בשני זוגות משקפיים בו זמנית.

משקפי מולטיפוקל מספקים אם כן שיפור באיכות החיים, על ידי הפחתת הצורך בהחלפה תכופה של זוגות משקפיים לאורך היום. הם אינם פתרון קסם לכלל בעיות הראייה, אך מהווים שיפור משמעותי לעומת התקופה בהם הטכנולוגיה לא הייתה קיימת. במקרה הצורך, ניתן להתאים זוג נוסף לפעילות מיוחדת, כגון משקפיים לשחייה בבריכה, משקפיים לעבודה עם מחשב ומשקפיים לקריאה במיטה.

 יתרונות

היתרון העיקרי של משקפי המולטיפוקל הוא הנוחות – זוג משקפיים אחד מחליף בעצם 2 זוגות או יותר. בזכות משקפי המולטיפוקל, אנשים רבים יכולים להפחית את הצורך בהיעזרות בזוגות משקפיים רבים ולאבד אותם, ולהסתפק בזוג אחד הכולל ראייה לכמה טווחים.

מדובר בשיפור באיכות החיים, כך שניתן לקרוא, לצפות בטלוויזיה או לנהוג באמצעות אותו הזוג של משקפי ראייה.

טיפים לרכישה

ראשית, כמו בכל רכישה, גם קניית משקפי מולטיפוקל צריכה להיעשות בצורה מושכלת תוך למידת הנושא והבנת כל האפשרויות. חשוב מאוד לקנות את המשקפיים ממקום מסודר ומאופטומטריסט מוסמך בעל רשיון משרד הבריאות ונסיון בהתאמת משקפי מולטיפוקל.

חשוב מאוד להתאים את העדשות לעיסוק היום יומי ולחשוב לעומק על כל טווחי הראיה אותם אתם מעוניינים לכסות. כך למשל, מולטיפוקל יכול להיות מותאם בצורה הטובה ביותר האפשרית, ובנוסף ניתן להתאים משקפיים לשימוש ממושך במחשב.

תחום מעורר עניין בעדשות המשקפיים, המתפתח בשנים האחרונות, הינו סינון האור הכחול, כגון זה הנפלט ממסכים דיגיטליים של המחשב ושל הטלפון הנייד.

רון מידן אופטומטריסט ראייה ירודה והתאמת פתרונות קריאה

באנר המרכז לעדשות מגע
מיכאל ירנוש עדשות מגע

מיכאל ירנוש עדשות מגע

מיכאל ירנוש מומחה לעדשות מגע, עם ניסיון עשיר בתחום ואלפי לקוחות מרוצים. משתתף בכנסים, מעביר הרצאות, מנהל השתלמויות ופורומים מקצועיים.

מבצעים מטורפים מבית

החל מ -3,800 ₪ , תלוי בקופת החולים , ובסוג הכרטיס לסבסוד.