הסתגלות למשקפי מולטיפוקל

8616895_xxl

כאשר מדובר באדם שסובל מליקוי ראיה מסוג רוחק ראיה, יש צורך בתיקון של ליקוי ראיה הן בטווח הרחוק והן בטווח הקרוב. תיקון זה יכול להתבצע באופן מיטבי באמצעות התאמה של משקפי מולטי פוקל (חלופה לשימוש בשני זוגות משקפיים לטווחים שונים).

אחד הדברים המרכזיים שממנו חוששים אנשים שמקבלים המלצה למשקפי מולטי פוקל, הינו קשיי ההסתגלות. כדאי לדעת שיש לא מעט מה לעשות בכדי להקל על ההסתגלות ולשפר את איכות החיים.

הסתגלות וסוגי עדשות

עדשות מולטי פוקל אינן התפתחות חדישה בתחום העיניים אולם בשנים האחרונות בהחלט חלו שינויים במגוון סוגי העדשות ואפילו באופן הליטוש שמבצעות יצרניות המשקפיים המובילות. ליטוש של משקפי מולטי פוקל נעשה כיום באופן דו צדדי, דבר שמשפר מאוד את איכות העדשות והיכולת להתאים אותן במדויק לכל מטופל ומטופל.

חשוב לזכור – אם חוויתם בעבר קשיי הסתגלות מהותיים שאפילו גרמו לכם לוותר על משקפי מולטי פוקל, כדאי לכם לנסות פעם נוספת. כיום, בזכות היכולת להתאים עדשות מדויקות יותר ובזכות שילוב נכון יותר בין העדשות, הציפויים והמסגרת, קל יותר מתמיד להסתגל למולטי פוקל.

הסתגלות בסביבה מוכרת

את ההסתגלות למשקפים מסוג מולטי פוקל מומלץ לבצע בסביבה מוכרת. עבור חלק מהאנשים הטוב ביותר יהיה להסתגל בסביבה הביתית. אחרים יעדיפו לשלב תיכף ומיד גם טיולים ארוכים בסביבה חיצונית ויש שעבורם הטוב ביותר הוא להסתגל באופן הדרגתי במקום העבודה. דבר אחד נכון תמיד – תמיד עדיף שתחילת ההסתגלות תתבצע במקום מוכר, בזמן עיסוק בפעילויות מוכרות, שגרתיות.

תרגול בישיבה ובעמידה

את תרגול השימוש במשקפי מולטי פוקל כדי לבצע במצבים שונים, ולא רק בסביבות שונות. כפי שחשוב לתרגל שימוש בסביבה שמחייבת ראיה לרחוק (טיול רגלי, למשל או תצפית מהחלון) וכפי שחשוב לתרגל גם צפייה בטווחים קרובים (ישיבה מול מחשב, קריאת ספר), חשוב גם לתרגל שימוש במצבי גוף שונים. חשוב להתנסות בשימוש במשקפיים בזמן עמידה, תוך כדי הליכה, בישיבה, בנהיגה, בזמן פעילות גופנית. הדבר חשוב מאוד שכן במצבים שונים תוך כדי תנועות גוף שונות גם הראש נע באופן אחר והמעבר בין טווחי ראיה שונים נעשה באופן מעט שונה.

מכיוון שהמשקפיים מסוג מולטי פוקל מחייבים הסתגלות לפעולות ושינויים במרחקי ראיה (בתהליך שקודם לכם נעשו ללא מחשבה וללא מאמץ) יש לקבל בהבנה מצבים עם קושי מסוים. לרוב, מדובר בעניין זמני (בתנאי שהמרשם למשקפיים בוצע כהלכה ולאחר בדיקה קפדנית).

תנועת ראש ועיניים

חשוב לשים לב שבעדשות מסוג מולטי פוקל לעתים גם שינוי דק מן הדק בזווית הראיה או בתנועת העיניים מקבלים משמעות רבה. עדשות מולטי פוקל בנויות כך שבאזורים שונים של העדשה מתקבל תיקון שונה שמתאים לטווחי ראיה שונים. חשוב לתרגל את השימוש במשקפיים תוך כדי ביצוע תנועות ראש יזומות, תוך כדי הפניית המבט ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה. חשוב לתרגל את השימוש גם תוך כדי הזזת העיניים.

תקופת הסתגלות אינדיבידואלית

הדבר האחרון שכדאי לקחת בחשבון לגבי הסתגלות למשקפי מולטיפוקל, הוא שבהחלט יתכן שהמשתמש יחווה קושי ואף תסכול שימשכו לעתים אף מספר ימים. עם זאת, אנשים רבים יסתגלו מהר למולטיפוקל, ובכל מקרה יעדיפו להתמודד עם שלב הסתגלות קצר, מאשר החלפה תכופה של שני זוגות משקפיים בכל פעם שהם משנים את מבטם מרחוק לקרוב, ומקרוב לרחוק.

במקרים רבים, דווקא ככל שמתחילים בגיל מוקדם יותר עם המולטיפוקל, כך ההסתגלות קלה יותר.

רון מידן, אופטומטריסט לראייה ירודה ולהתאמת פתרונות קריאה.

באנר המרכז לעדשות מגע
מיכאל ירנוש עדשות מגע

מיכאל ירנוש עדשות מגע

מיכאל ירנוש מומחה לעדשות מגע, עם ניסיון עשיר בתחום ואלפי לקוחות מרוצים. משתתף בכנסים, מעביר הרצאות, מנהל השתלמויות ופורומים מקצועיים.

מבצעים מטורפים מבית

החל מ -3,800 ₪ , תלוי בקופת החולים , ובסוג הכרטיס לסבסוד.